Дистанційна робота: для гуртка

Лук власноруч із підручних матеріалів 

Розглянемо виготовлення лука, з використанням простих матеріалів та інструментів доступних кожному.

Матеріали:

  • Лижі: для виготовлення плеч лука;
  • Пиломатеріали - для виготовлення рукоятки. Потрібен  великий брус (мінімум 8х8х50)
  • Пара болтів, шайб, гайок-«барашків» - щоб закріпити плечі на рукоятці лука.

Нейлонова нитка для тятиви

Інструменти:

  • Ножовка;
  • Ручна дрель з набором сверл по дереву;
  • Стамеска, молоток;
  • Рашпіль по дереву;
  • Наждачна бумага; клей.

Дизайн рукоятки лука

Розбірний лук включає в свою конструкцію два плеча, які прикріплюються до обох сторін рукояті за допомогою гайок. На рукояті повинні бути дві плоскі поверхні для кріплення плечей, місце для хвата рукою, і полиця-виріз для проходу стріли. Рукоять не повинна гнутися (зовсім!) Під час використання лука!

Розробку дизайну лука почніть з пари начерків на аркуші паперу. Я зробив кілька зменшених начерків, щоб у мене було кілька ідей до того, як малювати рукоять в повну величину.

Далі я зробив модель рукояті з пінопласту завтовшки 5 см. Цей крок не є необхідним, але це може бути корисно при подальшому вирізанні рукояті з дерева. Зробіть копію свого малюнка, щоб у вас залишався оригінал малюнка для перенесення на дерево. Виріжте і приклейте ескіз до пінопласту і виріжте його за допомогою ножа.

На рукояті з пінопласту ви зможете підібрати зручну форму тієї частини, за яку буде триматися рука, підігнати вигини до того, як виготовляти рукоять з дерева. Мені пінопластова модель дуже допомогла. Я не дуже сильний в перенесенні тривимірної картинки зі своєї уяви на площину. Володіння тривимірною моделлю дозволило мені підкоригувати дизайн перед виготовленням рукояті з дерева.

Виготовлення рукоятки лука

Залежно від вашого бажання і доступних матеріалів, цей крок може бути коротким або зайняти досить багато часу. У мене не було достатньо великого шматка дерева для виготовлення рукояті, тому я склеїв його з декількох шматків. Цей спосіб також дозволить зробити рукоять різнобарвною. Якщо ви вирішили використовувати один брусок, надайте йому максимально можливе квадратний перетин за допомогою настільної пили, фуганку, рубанка, і переходьте до кроку «Чорновое вирізання рукояті». Якщо ви хочете зробити рукоять, склеєну з декількох брусків, читайте далі.

Буде потрібно кілька шматків деревини волоського горіха, дуба, горіха пекан. Витратьте небагато часу, щоб «пограти» з ними, скласти з дерева різних порід цікаву колірну комбінацію.

За допомогою настільної пили надайте відібраним шматках дерева однакову ширину (уздовж волокон). Ширина заготовок повинна бути приблизно на 5 мм більше найширшій частині лижі. У моєму випадку це склало приблизно 5 см для обох пар лиж. Припуск в 5 мм буде пізніше вилучений наждачним папером. Тепер наріжте дощечки в один розмір по довжині (поперек волокон).

Для цього я скористався ручною циркулярною пилкою. Зверніть увагу, дощечки вийшли трохи нерівними. Для якісного склеювання важливо, щоб дощечки прилягали один до одного так щільно, як тільки можливо. Якщо у вас є рубанок або рейсмус, зробіть дощечки рівними або прошкурьте їх за допомогою наждачного паперу, одягненого на прямокутний дерев'яний брусок.

Склеювання рукоятки

Тепер дерев'яні дощечки готові до склеювання. Будь який клей для склеювання дерев'яних поверхонь не підійде. Далі я використовував клей для дерева. Якщо після склеювання ви виконаєте фінішне покриття будь-яким поліуретаном, то в використанні саме водостійкого клею немає необхідності.

Якщо ви вирішили заощадити час і склеїти всі дощечки за раз, вони можуть зміститися в процесі склеювання. Перш ніж продовжити роботу, буде краще, якщо вони буду утворювати одну поверхню. У моєму випадку я скористався стругальним верстатом. Щоб уникнути зсуву дощечок при фіксації струбциной склеюють їх по кілька за один раз, а не всі відразу.

Чорнове випилювання рукоятки

Отже, тепер у вас є рівний брусок з цільного дерева (або склеєний), прийшов час вирізати шаблон і приклеїти його до дерева. Чорнове випилювання рукояті лука краще робити за допомогою стрічкової пилки, але підійде і лобзик. Спочатку зробіть пропили від країв заготовки до краю шаблону. Вони потрібні для того, щоб було простіше видалити зайву деревину, полегшити випилювання по кривих лініях шаблону.

Після того як ці пропили були зроблені, почніть пиляти по кривих лініях. Як тільки ви будете досягати пропилів, шматки дерева будуть відвалюватися. Завдяки цьому будуть з'являтися природні місця для зупинки різу. Тепер потрібно вирізати полку для проходу стріли. Поверніть заготівлю рукояті лука на бік і накресліть контур полки. Якщо у вас є стрічкова пила, процес вирізання простий - виконуйте ті ж операції, що і при чорновому випилюванні рукояті. Якщо у вас є тільки лобзик, то вам може знадобитися стамеска. Більшість лобзиків можуть випилювати в дошці до 5 см завтовшки. Рукоять, яку я розробив, в положенні на боці має товщину близько 7,5 - 9 см.

Щоб вирубати стамескою полку, притисніть заготовку до лави струбциной і зробіть вертикальний пропил ручною пилкою. Далі, поверніть заготівлю рукояті на бік і знову закріпіть струбциною на лаві. За допомогою молотка і стамески, акуратно тримаючи стамеску максимально перпендикулярно заготівлі, поступово постинаєте полку. Тепер прийшов час обточування, рашпілем і наждаковим папером надайте рукояті гладку форму. Більшість роботи я зробив за допомогою стрічкової і дискової шлифмашинки.

Обрізання лиж

Щоб отримати уявлення, як буде виглядати лук без тятиви, складіть разом лижу і рукоять лука.Плече лука не має бути занадто довгим, інакше ви втратите трохи потужності. Це особливо стосується лиж для пересіченій місцевості, тому що вони менш жорсткі. Для 45 см рукояті я відрізав лижу на довжину 55 см (включаючи ту частину, яка йде внахлест з руків'ям). Плечі були зроблені трохи довше рукояті для збереження візуального балансу. Використовуйте косинець, щоб провести рівну лінію відрізу, відріжте частину лижі за допомогою слюсарної ножівки. Не використовуйте циркулярну пилку або сокиру для цієї операції, особливо якщо в лижі є металеве армування.

Свердління отворів для кріплення.

Кількість болтів, які вам потрібно використовувати при кріпленні кожного плеча лука до рукояті, залежить від діаметра болтів. При використанні тільки одного болта з кожного боку я взяв болт M12. При використанні двох болтів - М8. Для просвердлювання отвору візьміть свердло, яке збігається з діаметром болта. Не потрібно, щоб різьблення врізалася в дерево. Болт повинен входити в гніздо без опору, але не повинен люфтити. На цьому етапі дуже зручно використовувати свердлильний верстат. Притисніть струбциною лижу до рукояті, розташуйте їх на столі свердлильного верстата, площина повинна бути перпендикулярна свердла. Якщо немає дриля, ці отвори можна просвердлити ручним дрилем.

Намітьте центр майбутнього отвору (шилом, цвяхом) посередині лижі і приблизно в 3 см від краю лижі. Це допоможе точно просвердлити отвір, якщо ви не використовуєте свердлильний верстат. Складіть разом плече лука і рукоять і спільно просвердлите отвір. Ви також можете просвердлити отвори окремо.

Щоб головка болта не виступала ззаду і не дряпалася, її необхідно «втопити». Візьміть свердло, на волосок більше діаметра найширшій частині головки болта. Визначте, як глибоко потрібно розсверлити отвір, тримаючи болт поруч зі складеною лижею і держаком. Потрібно, щоб спереду виступало приблизно 1-2 см різьблення, для одягання шайби і закручування гайки- «баранчика». Зробіть позначку на рукояті і поверніться до свердлильних верстатів (або дрилі).

Фінішна обробка рукоятки лука

Прийшов час прибрати всі позначки і подряпини. Я використовував наждачний папір M40. Папір M63, теж підійде. Після закурювання приберіть деревний пил і зробіть фінішну обробку. Я використовував два шматка фінішної глянсовою поліуретанової наждачного паперу з проміжною обробкою М40.